Služby

Sonografia (USG)

je neinvazívna vyšetrovacia metóda založená na vyhodnocovaní odrazu ultrazvuku na rozhraní rôznych prostredí, následnom grafickom vyhodnotení odrazeného signálu prístrojom a jeho zobrazení na obrazovke. Tak môže lekár na obrazovke posúdiť štruktúru a charakter vyšetrovaných orgánov.
Pred vyšetrením je potrebné oholiť srsť na mieste vyšetrovania, aby sa umožnil dokonalý kontakt medzi kožou a USG sondou. Vyšetrenie je absolútne bezbolestné a zdravotne nezávadné (nepoužíva sa škodlivé žiarenie). Pred plánovaným USG vyšetrením brušnej dutiny je vhodná 12-24 hodinová hladovka.

RTG vyšetrenia

Je neinvazívna vyšetrovacia metóda, kde sa tkanivo presvecuje neviditeľným žiarením a jeho obraz sa zachytáva na citlivý film v špeciálnej kazete. Nakoľko rôzne štruktúry (kosť, sval, plyn, tekutina) rôzne pohlcujú toto žiarenie, po vyvolaní a ustálení získame čiernobiely obraz presvecovanej časti tela. Tak môžeme posúdiť vzájomnú polohu orgánov a tkanív a do určitej miery aj ich štruktúru.
RTG vyšetrenie sa používa najmä na diagnostiku ochorení kostry a orgánov telesných dutín.

Chirurgia brušná a hrudná

o Ovariohysterektómia (sterilizácia)
Ide o chirurgické odstránenie obidvoch vaječníkov a tela maternice. Zákrok sa vykonáva v celkovej anestéze, cez rez v brušnej stene. Dôsledkom je úplné a trvalé zastavenie pohlavného cyklu (fenka nehára, u mačiek vymizne ruja) a samica sa stáva neplodná. Ovariohysterektómia nijako neovplyvní správanie zvieraťa, ani neprináša iné negatívne dôsledky.
Dnes je všeobecne považovaná za metódu voľby prevencie nežiadúceho nakrytia u domácich zvierat.

o Kastrácia
Ide o chirurgické odstránenie semenníkov cez rez na miešku. Najčastejšie sa tento zákrok vykonáva u kocúrov na utlmenie pohlavnej aktivity.
U psov je najčastejšou indikáciou kryptorchizmus (zadržanie semenníka v brušnej dutine) alebo nádorové ochorenie.

o Cystotómia
Ide o chirurgické otvorenie močového mechúra. Vykonáva sa cez rez v brušnej dutine (laparotómia). Najčastejšou indikáciou je odstránenie močových kameňov (urolitov), prípadne nádoru.

o Gastrotómia a enterotómia
Ide o chirurgické otvorenie žalúdka (gastrotómia), prípadne čreva (enterotómia). Operácia sa vykonáva v celkovej anestéze cez rez v brušnej stene.
Najčastejšie sa vykonáva na odstránenie prehltnutého cudzieho telesa a upchatí, alebo zauzlení čriev.

o Hernie (prietrže)
Hernia je vyklenutie pobrušnice (blanitý vak vystielajúci brušnú dutinu zvnútra), ktorý obsahuje tuk, alebo črevné kľučky a vychlipuje sa cez otvor alebo štrbinu (bránku) v brušnej stene, panve, alebo bránici navonok. Môže byť vrodená, alebo získaná. Podľa umiestnenie rozlišujeme umbilikálnu (pupočnú), inguinálnu (trieslovú), ventrálnu (brušnej steny), diafragmatickú (v bránici) a iné. Všetky prietrže prinášajú riziko priškrtenia vchlípeného orgánu bránkou prietrže a jeho následné odumretie (napr. v prípade čreva vzniká život ohrozujúci stav).
Operácia spočíva v uvoľnení obsahu prietržového vaku, jeho repozícii späť do brušnej dutiny a zošití prietržového otvoru (bránky) stehmi.

o Chirurgia pankreasu a pečene

Onkológia a onkologická chirurgia

o predoperačná diagnostika novotvarov tenkoihlovou aspiračnou biopsiou
o chirurgické odstraňovanie novotvarov elektroskalpelom, ktorý výrazne znižuje riziko rozsevu metastáz počas výkonu v porovnaní s klasickým nožom
o možnosť histopatologickej typizácie odstráneného tkaniva na určenie prognózy

Dermatológia

Poskytujeme komplexnú diagnostiku a terapiu:
ochorení kože - bakteriálne infekcie, mykózy, parazitárne ochorenia, endokrinné poruchy s kožnými prejavmi, kožné novotvary
ochorení kožných derivátov- uši, paraanálne vačky, pazúry.
Diagnostika kožných sterov, zoškrabov, bioptátov, odtlačková cytológia a tenkoihlová aspiračná biopsia.

Interná medicína

Poskytujeme kompletne vyšetrenie a terapiu pri ochoreniach vnútorných orgánov. Z diagnostických metód priamo na klinike vykonávame rentgenové a ultrasonografické vyšetrenie, biochémiu krvi, hematológiu (vyšetrenie krviniek), vyšetrenie moča a trusu.

Gynekológia

Poskytujeme poradenstvo v oblasti reprodukcie domácich zvierat, spresnenie najvhodnejšieho termínu na krytie metódou vaginálnej cytológe ako aj určenia hladiny hormónov z krvi (progesterónový test), diagnostiku ochorení pohlavného aparátu, cisársky rez.

o Umelá inseminácia
Ide o metódu, pri ktorej sa odoberie semeno (ejakulát) od samca a tento sa následne deponuje do pohlavných orgánov samice.
Najčastejším dôvodom býva vzájomná averzia partnerov, získané anatomické anomálie a niektoré ochorenia pohlavných orgánov, ochorenia pohybového aparátu a pod.

Ošetrenie chrupu a parodontu

Diagnostika a terapia ochorení zubov a okolitých tkanív, extrakcia (trhanie) zubov, ošetrenie zubného kazu, zlomených a vylomených zubov. Čistenie zubného kameňa ultrazvukom: spočíva v rozbíjaní zubného kameňa ultrazvukovou sondou za stáleho chladenia vodou. Po dokonalom očistení nasleduje preleštenie skloviny. Výhodou oproti klasickému mechanickému odstraňovaniu zubného kameňa oceľovými škrabkami je lepšia kvalita odstránenia zubného kameňa, ako aj kratšia doba potrebná na ošetrenie. 

Tento zákrok sa vykonáva v celkovej narkóze.

Laboratórne vyšetrenia

o hematologické: vyšetrenie krvných buniek, slúži na diagnostiku zápalov, niektorých nádorových procesov, porúch krvotvorby a krvných parazitov
o biochémia krvi: chemická analýza krvného séra, slúži na stanovenie funkcii jednotlivých orgánov a orgánových sústav
o vyšetrenie moča a trusu: na diagnostiku ochorení močového a tráviaceho aparátu
o cytológia a histológia: na rýchle stanovenie prognózy a určenie charakteru nádorového bujnenia a niektorých iných ochorení, cytológia pošvových sterov na určenie najvhodnejšej doby na krytie.

Spolupracujeme s niekoľkými veterinárními aj humánními diagnostickými pracoviskami, čo nám umožňuje vyšetrenie prakticky všetkých parametrov potrebných na určeni diagnózy a zároveň znížit finančnú zaťaž klienta.

Diagnostika, terapia, chirurgia a poradenstvo v chove plazov a exotických zvierat

Na našom pracovisku poskytujeme široké služby v tejto oblasti podložené dlhodobým štúdiom danej problematiky, cennými skúsenosťami opierajúcimi sa o vlastný chov mnohých druhov plazov ako aj prácu oboch veterinárov v ZOO Bratislava.

Hospitalizácia pacientov

K dispozícii sú koterce pre psov, mačky a malé zvieratá.
Zvieratá sú tu samozrejme pod trvalým dohľadom personálu.

MlynVet radí

Naše zvieratko ide na operáciu

Alebo čo mám robiť predtým a potom... Občas sa stane, že váš štvornohý priateľ potrebuje podstúpiť chirurgický zákrok. Je dôležité, aby ste vedeli, čo treba robiť - Pred operáciou - Po operácii

viac

Čo znamená domáca starostlivosť o chrup môjho psa ???

Čo sa stane, ak si prestaneme umývať zuby? Dokonca aj keby sme jedli iba tvrdú potravu, ako väčšina psov, stále by sme mali problémy s chrupom. Mali by ste čistiť zuby vášho miláčka aspoň 2 x týždenne, najlepšie však každý deň. Nie je to až také obtiažne ako si myslíte!

viac

Partneri