Naše zvieratko ide na operáciu

Občas sa stane, že váš štvornohý priateľ potrebuje podstúpiť chirurgický zákrok. Je dôležité, aby ste vedeli, že:

Pred operáciou:

 1. Pred každým plánovaným chirurgickým zákrokom v narkóze je nutné u zvieratka dodržať 24 hodinovú hladovku. Hladné zvieratá spotrebujú menej narkotík, narkóza je plynulejšia, bezpečnejšia a predchádzame aj možnosti zvracania žalúdočného obsahu v priebehu narkózy a jeho nasledovného vdýchnutia do pľúc. Vodu samozrejme piť môže. Prístup k nej odoprieme až približne 2 hodiny pred zákrokom.
 2. Zvieratko pred príchodom k veterinárovi riadne vyvenčite.
 3. Ak vaše zviera užíva nejaké lieky, upozornite na túto skutočnosť veterinára.
 4. Obvyklý postup na našom pracovisku je, že po príchode zo zvieratkom počkáte kým upadne do narkózy, nálsedne môžete odísť. Telefonicky vás budeme informovať, keď sa zvieratko preberie po operácii z narkózy a je schopné ísť domov aby ste si preňho prišli.
 5. Nebojte sa dĺžky jazvy - rana sa vždy hojí zo strán a nie po dĺžke. Zhojí sa bez ohľadu na to, či má 1 cm alebo 40 cm za 10 dní. 


Po operácii:

 1. Zvieratko si po zákroku preberiete až keď je úplne pri vedomí. Robíme to preto, aby sme čo najviac minimalizovali riziko výskytu komplikácii spojených s preberaním z narkózy.
 2. Po príchode domov môžete zvieratku ponúkať malé množstvá vody (ak vám lekár nenariadil inak!) s prestávkami. Ak by ste mu dali naraz vypiť väčšie množstvo tekutín hneď po narkóze, môže zvracať.
 3. Potravu môže zviera prijímať cca 8-10 hodín po zákroku (podľa typu operácie). Prvá strava by mala byť ľahko stráviteľná a približne v polovičnej dávke ako obvykle - napr. varené kuracie mäso bez kože a kostí s ryžou, alebo cestovinou. Následne prejdeme na obvyklé kŕmenie. Ak váš miláčik potrebuje po operácii špeciálny kŕmny režim, veterinárny lekár vás na to upozorní.
 4. Niektoré anestetiká spôsobujú pri preberaní z narkózy halucinácie. Ak vaše zvieratko počas prebúdzania kňučí či šteká, nieje to od bolesti, ale preto že sa mu sníva.
 5. Bez príkazu vet. lekára neaplikujte na operačnú ranu žiadne roztoky ani masti!
 6. Stehy z kože sa obvykle odstraňujú na 10. deň po operácii.
 7. Je veľmi dôležité, aby si zviera operačnú ranu neoblizovalo, ani nehrýzlo. Ak tomu neviete zabrániť, požiadajte veterinára o plastový ochranný límec.
 8. Ak má vaše zviera operačnú ranu na bruchu, alebo končatinách, vyhýbajte sa miestam s vysokou trávou a miestam , kde by mohlo dôjsť k poškodeniu alebo znečisteniu rany. Používajte vôdzku.
 9. Pokiaľ sú na rane stehy, nekúpte zviera a chráňte ranu pred namočením. 


Tieto rady majú iba všeobecnú platnosť. Ak vám veterinárny lekár nariadi inak, dodržiavajte jeho príkazy!

MlynVet radí

Naše zvieratko ide na operáciu

Alebo čo mám robiť predtým a potom... Občas sa stane, že váš štvornohý priateľ potrebuje podstúpiť chirurgický zákrok. Je dôležité, aby ste vedeli, čo treba robiť - Pred operáciou - Po operácii

viac

Čo znamená domáca starostlivosť o chrup môjho psa ???

Čo sa stane, ak si prestaneme umývať zuby? Dokonca aj keby sme jedli iba tvrdú potravu, ako väčšina psov, stále by sme mali problémy s chrupom. Mali by ste čistiť zuby vášho miláčka aspoň 2 x týždenne, najlepšie však každý deň. Nie je to až také obtiažne ako si myslíte!

viac

Partneri